Do którego banku po lokaty dolarowe?

6 maja 2014

Lokaty dolarowe nie są korzystnie oprocentowane, ale między bankami występują spore różnice. Decydując się na założenie lokaty dolarowej, do którego banku warto się udać?

Na poziome oprocentowania lokat walutowych decydujący wpływ mają krajowe stopy procentowe. Aktualnie stopy utrzymywane są na bardzo niskim poziomie, co odbija się również na wysokości oprocentowania lokat, w tym tych zakładanych w dolarach. Założenie lokaty w obcej walucie, z punktu widzenia możliwego do uzyskania zysku z lokaty, nie jest opłacalne. Lokaty w złotówkach są znacznie korzystniej oprocentowane. Lokaty dolarowe nie są, jednak zakładane jedynie ze względu na możliwe do uzyskania zyski. Posiadacz dolarów może nie być zainteresowany pozbywaniem się obcej waluty, choćby ze względu na niekorzystne dla niego kursy wymiany walut. W takim przypadku założenie lokaty w dolarach pozwala poczekać na moment, w którym kurs wymiany walut będzie bardziej korzystny nie tracąc przy okazji na wartości posiadanej waluty. Dolar jest również stabilniejszą a co za tym idzie bezpieczniejszą walutą w stosunku do złotówki. Przechowywanie pieniędzy w tej walucie pozwala zabezpieczyć się na wypadek dużego spadku wartości rodzimej waluty. Posiadanie dolarów pozwala zdywersyfikować sposób przechowywania pieniędzy a zwłaszcza większych oszczędności.

Lokata w dolarach to również ryzyko

Na lokacie w dolarach można sporo zyskać, jeśli waluta znacznie zyska na wartości. Jest też druga strona medalu, czyli sytuacja, w której dolar straci na wartości więcej, niż wynosiło oprocentowanie na lokacie. W takim przypadku założenie lokaty w dolarach okaże się nieopłacalne. W wielu sytuacjach przechowywanie obcej waluty, w tym dolara jest konieczne. Firmy działające na zagranicznych rynkach przechowują dolary w celu możliwości realizowania bieżących transakcji czy zabezpieczenia realizowanych już kontraktów. Gdy informacje wskazują na to, że cena dolara może wzrosnąć lepszym rozwiązaniem jest zakup waluty i umieszczenie jej nawet na mniej zyskownej lokacie. W niektórych bankach można zakładać lokaty a’vista, które oprocentowane są maksymalnie 0,15 proc., ale pozwalają na wypłacenie pieniędzy na każde żądanie. Lokaty można również zakładać na okres jednego miesiąca czy trzech miesięcy. Takie krótkoterminowe lokaty nie blokują środków finansowych na długi okres czasu. Lokaty na 3 mies. w dolarach pozwalają maksymalnie ok. 1 proc. w skali roku. Z takim oprocentowaniem spotkamy się przy lokatach zakładanych w Getin Noble Bank. Przy lokatach w dolarach zakładanych na okres 12 mies. i 24 mies. oprocentowanie nie przekroczy 2 proc. W Getin Noble Bank można liczyć na 1,9 proc. przy lokacie dwuletniej. Oprocentowanie powyżej 1 proc. w skali roku oferuje również Alior Bank.