Jak działa ochrona kapitału w produktach strukturyzowanych?

23 kwietnia 2017

Produkty strukturyzowane to interesujący sposób na inwestowanie pieniędzy, pozwalający na wysoki zarobek przy jednoczesnej ochronie kapitału. Na czym dokładniej polega ta ochrona i czy jest rzeczywiście skuteczna?

Na rynku możemy znaleźć wiele typów produktów strukturyzowanych. Należą do nich choćby lokaty, obligacje, polisy ubezpieczeniowe czy certyfikaty. Z perspektywy konsumenta i bezpieczeństwa jego środków najważniejsza jest struktura produktu. Mamy tu na myśli proporcje bezpiecznej i agresywnej części kapitału.

Struktura produktów strukturyzowanych

Produkty strukturyzowane składają się z dwóch części. Pierwszą z nich jest część bezpieczna. Druga to tzw. część agresywna. Podstawowa różnica między nimi jest taka, że część bezpieczna to kapitał chroniony. Mamy pewność, że z tymi środkami nic się nie stanie i nawet w razie niepowodzenia i braku zysków ich nie stracimy.

Część agresywna, którą zwykle nazywa się opcją to środki, które są przeznaczane po to, aby inwestować przy większym ryzyku. Opiera się o spełnienie ustalonych w konstrukcji produktu warunków. Może to być dla przykładu zachowanie waluty w danym okresie lub zachowania giełdy bądź akcji określonych spółek w danym okresie. Jeżeli założenia zostaną wypełnione, to wtedy inwestor produktu może liczyć na wypłatę zysku. Jeżeli jednak to się nie uda, to zwrócona zostanie mu jedynie bezpieczna część kapitału.

Jakie bezpieczeństwo wybrać?

Skoro wiemy, że produkty strukturyzowane składają się z dwóch części, to możemy przejść do kwestii bezpieczeństwa. Wiadomo, że konsumentowi zależy na jak największym zakresie ochrony jego kapitału. Może na takie liczyć przy zwykłej lokacie, a także przy koncie oszczędnościowym.

W większości produktów strukturyzowanych ochrona kapitału nie wynosi 100 proc., lecz wahania się od 80 do 90 proc. To oznacza, że przy inwestycji na 10 tys. zł, jeśli warunek zarobku nie zostanie spełniony, to otrzymamy z powrotem 9 tys. zł. Oczywiście zdarzają się też struktury z ochroną 100 proc., ale należą one do mniejszości.

Konkludując, struktury zapewniają ochronę kapitału w zależności od tego, jaka jest ich konstrukcja. Im większa wartość części bezpiecznej, tym więcej naszego kapitału jest pod ochroną. Z drugiej jednak strony im większa część agresywna, tym większe szanse na zysk. Krótko mówiąc, konsument sam winien zdecydować, która opcja bardziej mu odpowiada i czy jest gotowy na większe ryzyko, by mieć szansę zarobić więcej.